2014 RESULTS

Sprint Results

Saturday 29th - Contemporary Cars

Run 1 Run 2 Run 3 Run 4

Saturday 29th - Modern Motorcycles

Run 2 Run 3 Run 4

Sunday 30th - Vintage & Classic Cars

Run 1 Run 2 Run 3

Sunday 30th - Vintage & Classic Motorcycles

Run 1 Run 2 Run 3

Motorsport Winners

Saturday

Class Car No. Competitor/Team Driver/Rider Vehicle Capacity Fastest
Production Sports Cars up to 2000cc 166 Andrew Holland Andrew Holland 1996 Mazda MX5 1800cc 13.3560
Production Sports Cars  2001cc - 4000cc 130 Robert Salera Robert Salera 2004 Porsche GT3 RS 3600cc 12.1538
Production Sports Cars  4001cc and over 129 Perry Spiridis   Perry Spiridis  1996 Porsche 993 S Turbo  3600cc 11.2737
Production Touring Cars up to 2000cc 222 Ben Walsh Ben Walsh 1977 Mazda Capella Rotary 1300cc 12.4770
Production Touring Cars  2001cc - 4000cc 115 Cameron Male   Cameron Male   2012 Audi TTRS    2500cc 11.0329
Production Touring Cars  4001cc & over 30 Fuso Trucks Geelong Richard Furnari 2013 HSV GTS    6100cc 11.3867
Tarmac Rally Cars 180 Edward Sansil  Edward Sansil  2006 Mitsubishi EVO 1998cc 10.9389
Formula Libre 84 Timothy Edmondson  Timothy Edmondson  2006 GOULD GR55B 3515cc 9.1940
Invited 182 Phil Verwoert Phil Verwoert 1972 Australian Spec 5000 5000cc 11.4022
Motorcycles
Motorcycles Invited 6 Karl Webster  Karl Webster  1989 Kawasaki ZXR   750cc 11.9292
Superstock 600cc 7 Jack Kaiser Jack Kaiser 2006 Yamaha R6    600cc 10.7060
Superstock 1000cc 2 Karl Webster Greg Mccalman                   2008 Kawasaki ZX10   998 998cc 10.4412

Sunday

Vintage Sports & Racing  pre 1931 3 Noel Cunningham Noel Cunningham   1926 Talbot 1500cc 16.1014
Post Vintage Sports & Racing 1931-40 73 John Payne  John Payne   1933/39 MGJ2 Specia 1250cc 14.3807
Sports, Specials & Racing Cars  1941-60 Group L up to 1500cc 46 Graeme Noonan Graeme Noonan 1957 Cooper Irving 1100cc 15.1277
Sports, Specials & Racing Cars  1941-60 Group L over 1500cc 21 Michael Russo            Michael Russo            1960 Carter Corvette 4700cc 12.8775
Production Touring Cars 1940-79 up to 2000cc 240 John Raisbeck             John Raisbeck             1970 Ford Escort 1998cc 13.0053
Production Touring Cars Group N up to 2000cc 94 Chris Ralph Chris Ralph 1970 BMW 2002 1998cc 13.9862
Production Touring Cars 1940-79 over 2000cc 49 Dalton Automotive Chris Dalton 1978 Ford Falcon XC 5700cc 11.2030
Production Touring Cars Group N over 2000cc 145 Clean Fleet Pty Ltd Nathan Gordan  1972 Holden Torana 3300cc 13.0368
Production Sports Cars 1941-77 No Log Book up to 2000cc 20 Michael Ellsmore  Michael Ellsmore  1957 MG A   1950cc 15.2380
Production Sports Cars 1941-77 Group S up to 2000cc 11 John Hardy  John Hardy  1967 Alpine Renault 1596cc 14.905
Production Sports Cars 1941-77 Group S over 2000cc 72 Ross Jackson  Ross Jackson  1972 De Tomaso Pantera 5800cc 12.3372
Production Sports Cars 1941-77 No Log Book over 2000cc 144 Max Hayes Max Hayes 1977 Triumph TR7 V8 5000cc 12.6324
Touring Cars (1973-84) Group C 10 Lindsay Woollard          Lindsay Woollard          1981 Holden Commodore 5047cc 12.3887
Racing & Sports Cars  1961-72 Group M, O & P 477 Adam Berryman             Adam Berryman             1964 Cooper Climax 2500cc 12.3639
Historic Formula Ford 42 Andrew Lamrock Andrew Lamrock  1983 Reynard FF  1598cc 12.9560
Formula Vee 158 Frank Chessell            Frank Chessell            1976 Stag FormulaVee 1192cc 17.0561
Invited 204 Scott Innes Scott Innes 1990 Sabre Buick   4500cc 10.6755
Motorcycles
Vintage 1920-45 19 Antique Motorcycles Johnny Gee                 1936 Indian Scott    16.4439
P4 Post Classic 1963-72 16 Antique Motorcycles Steven Hari       1972 Kawasaki H2  750cc 14.7294
P5 Forgotten Era 1973-82 10 Karl Webster  Karl Webster  1982 Ducati 900ss 900cc 14.384
P2 & P3, Vintage and Classic, 1920-62 86 KH Equipment Pty Ltd Beau Beaton   1948 Vincent Rapide 1000cc 13.3202
Road Registered / Red Plate 223 David Stewart  David Stewart  1978 Kawasaki Z1R  998cc 13.1553
Side Car 28 Tim Loone Tim Loone  1970 Honda Sidecar 836cc 13.9304
P5 & P6, up to 600cc, Forgotten & New Era, 1973-90 133 James Pickard James Pickard 1988 Honda CBR400RR 399cc 13.2535
P5 & P6, over 600cc, Forgotten & New Era, 1973-90 113 Bernie Leen Bernie Leen 1980 Honda CB900F 1100cc 11.0998
Invited 18 John Kaiser John Kaiser  1976 Kawasaki Z1000 (Drag Bike) 1000cc 10.7233

Motorshow Winners

CATEGORY

MAKE

MODEL

REGISTRATION

COLOUR

NAME

Australian
Pre-1980

Holden

FC

28815-H

White/Blue

 

 

Australian
Post-1980

Ford

Falcon GT Cobra

CBRA01

White/Blue

 

 

British/European
Pre-1980

Jaguar

E-Type Roadster

31496-H

Metallic Grey

Nahit

British/European
Post-1980

Ferrari

308

07210-H

Red

 

 

American
Pre-1980

Plymouth

1955 Plaza

01453-H

Black & Cream

James Croft

 

Asian
Pre-1980

Datsun

1600

DATCAT

Silver

Adrian Matthews

 

Asian
Post-1980

Mazda

RX8

SIC 009

Red

DelphineAstier

 

Revival Spirit

MG

1949 TC

117737-H

Claret Red

Peter Yorke

Motoring Culture Award

Packard

 

PK 1937

Burgundy

Max Beck

JUDGES


Tony Porter - Falcon GT Club Geelong

Paul Canepa - Falcon GT Club Geelong

David Witcombe - Falcon GT Club Geelong

Barry Arthur - MG Car Club Geelong

Doug Sherman - MG Car Club Geelong

Rob Jackman - Old Skool Street Cars

Gary Benson - Old Skool Street Cars

Motorcycle Judging Results

CATEGORY

MAKE

MODEL

REGIST’N

COLOUR

NAME

American Classic

Harley Davidson

WLA Outfit

0371H

Red

Trevor Long

American Modern

Harley Davidson

FXDB 2010

1B2GK

Black/Red

Wayne

British/European
Classic

Norton

Special

9940-H

Silver

Murray Little

British/European
Modern

Triumph

Speed Triple

IC3KK

Black

Gareth McLean

Asian Classic

Honda

750

887A-H

Gold

Ricky Gray

Asian Modern

Suzuki

GSRX 1000

IJZNF

Blue

Luke Pirotta

Best Original in Event

Harley Davidson

1959 Pan Head

6980-H

Blue

Tex O’Borne

Note: Although two trophies are shown to have been collected, possibly a third was collected/presented, but a note not made.

JUDGES


Alan Howlett - Ace Classics

Karl Stehn - KDS